//
opis i schemat drogi

Lód

Kuluar Kurtyki

Kuluar Kurtyki to świetna propozycja dla początkujących zespołów, które chciałyby spróbować wspinaczki w lodzie. Jedyny warunek – w kuluarze musi być lód.

1. Trudności:

WI4, lód do 90º

2. Potrzebny sprzęt:

zestaw standardowy, ok.10 śrub lodowych

3. Podejście: 

Czas podejścia: 30min. – 1h

Ze schroniska w Morskim Oku podchodzimy żółtym szlakiem prowadzącym na Szpiglasową przełęcz. Po pewnym czasie szlak skręca nieco w prawo i zaczyna podchodzić prostopadle do Progu Mnichowego widocznego powyżej. Podążamy dalej szlakiem aż do następnego, ostrego zakrętu w prawo znajdującego się tuż pod samym Progiem. Tu zostawiamy szlak i rozpoczynamy trawers w lewo równolegle do podstawy Progu. Kuluar Kurtyki jest wyraźnym, szerokim na kilka metrów lodospadem przecinającym Próg Mnichowy mniej więcej pośrodku.

UWAGA: Trawers u podstawy Progu Mnichowego bywa lawiniasty. Nawet przy małej ilości śniegu można polecieć tam z deską śnieżną. Znajdujące się poniżej Progu rumowisko skalne powoduje, że nawet niewielkie osunięcie się ze śniegiem może być bardzo ryzykowne. Zalecam ostrożność, podchodzenie w kasku, itp.

4. Opis:

Czas wspinaczki: 2h

Kuluar Kurtyki to droga lodowa, której stan w dużej mierze zależy od aktualnych warunków. Z reguły pokonuje się ją w trzech wyciągach. Główne trudności w postaci kilkumetrowego pionowego progu lodowego znajdują się zazwyczaj w połowie drugiego wyciągu. Przy dużej ilości lodu, na całej długości drogi możliwa jest asekuracja ze śrub lodowych.

UWAGA: Kuluar Kurtyki kończy się dość dużym kociołkiem, który po opadach staje się rezerwuarem śniegu. Po wyjściu do kociołka warto się z niego wydostać zanim zrezygnujemy z asekuracji ponieważ znane są przypadki zespołów, które porwane przez lawinę o mały włos nie znalazły się z powrotem u podstawy ściany.

5. Zejście:

Czas zejścia: 30min.

Z krawędzi Progu kierujemy się w prawo w stronę czerwonego szlaku szlaku biegnącego na Wrota Chałubińskiego. Jeśli jest dobra widoczność, punktem orientacyjnym może być Szpiglasowa przełęcz, którą powinniśmy widzieć przed sobą nieco z lewej strony. Dochodzimy do wyraźnego, kilkumetrowego progu skalnego, z którego należy zejść. Znalezienie dogodnego zejścia może jednak czasem przysporzyć nieco problemów – wtedy można ewentualnie zjechać z gęsto rosnącej tutaj kosówki. Po pokonaniu progu schodzimy nieco w prawo aż do wspomnianego czerwonego szlaku, który doprowadzi nas wkrótce do żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz. Szlakiem tym schodzimy bezpośrednio do schroniska.

UWAGA: Odcinek żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz trawersujący stoki Opalonego Wierchu bywa bardzo lawiniasty. Często tuż poniżej Progu Mnichowego wytyczana jest alternatywna, zimowa wersja szlaku. Przed wyjściem na wspinaczkę warto udać się do dyżurującego w Morskim Oku ratownika TOPR i zapytać o aktualny przebieg szlaku w tym miejscu.

6. Schemat