//
opis i schemat drogi

Mikst

Wesołej zabawy

Wesołej Zabawy to świetna propozycja dla zupełnie początkujących zespołów, np. jako pierwsza droga zimowa w rejonie Morskiego Oka. Krótka i niezbyt skomplikowana, z łatwym i – przy dobrych warunkach śniegowych – bezpiecznym podejściem oraz z nieskomplikowanym zejściem. Najtrudniejsze miejsce znajduje się na pierwszym wyciągu zaraz nad ziemią – jeśli więc poczujemy, że to jeszcze za trudne, możemy się szybko wycofać z krzaka kosówki. Drogę warto robić przy dobrze zmrożonych trawach.

1. Trudności:

M4

2. Potrzebny sprzęt:

zestaw standardowy

3. Podejście:

Czas podejścia: 30min. – 1h

Ze schroniska w Morskim Oku podchodzimy żółtym szlakiem prowadzącym na Szpiglasową przełęcz. Po pewnym czasie szlak skręca nieco w prawo i zaczyna podchodzić prostopadle do Progu Mnichowego widocznego powyżej. Podążamy dalej szlakiem aż do następnego, ostrego zakrętu w prawo znajdującego się tuż pod samym Progiem. Tu zostawiamy szlak i rozpoczynamy trawers w lewo równolegle do podstawy Progu. Dochodzimy do miejsca, w którym z Progu spada wyraźny Kuluar Kurtyki. Droga Wesołej Zabawy startuje kilka metrów w lewo poniżej wylotu Kuluaru.

UWAGA: Trawers u podstawy Progu Mnichowego bywa lawiniasty. Nawet przy małej ilości śniegu można polecieć tam z deską śnieżną. Znajdujące się poniżej Progu rumowisko skalne powoduje, że nawet niewielkie osunięcie się ze śniegiem może być bardzo ryzykowne. Zalecam ostrożność, podchodzenie w kasku, itp.

4.  Opis:

Czas: 3h

Pionową skalno-trawiastą ścianką wspinamy się wprost do góry aż pod dobrze widoczny krzak kosówki (M4) gdzie można założyć wygodne stanowisko. Następnie trawersujemy w lewo przez pionowy filarek na połogi trawiasty zachód. Zachodem dochodzimy w łatwy teren z kosówkami (III). Następnie pionowo w górę litym zacięciem w pomarańczowej skale (M4), a potem przez kosówki do charakterystycznego kociołka, z którego startują trzy zacięcia. Lewym zacięciem o gładkich ścianach osiągamy zachód (M4), z którego przez kosówki wydostajemy się na Próg Mnichowy.

 5. Zejście:

Czas: 30min.

Z krawędzi Progu kierujemy się w prawo w stronę czerwonego szlaku szlaku biegnącego na Wrota Chałubińskiego. Jeśli jest dobra widoczność, punktem orientacyjnym może być Szpiglasowa przełęcz, którą powinniśmy widzieć przed sobą nieco z lewej strony. Dochodzimy do wyraźnego, kilkumetrowego progu skalnego, z którego należy zejść. Znalezienie dogodnego zejścia może jednak czasem przysporzyć nieco problemów – wtedy można ewentualnie zjechać z gęsto rosnącej tutaj kosówki. Po pokonaniu progu schodzimy nieco w prawo aż do wspomnianego czerwonego szlaku, który doprowadzi nas wkrótce do żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz. Szlakiem tym schodzimy bezpośrednio do schroniska.

UWAGA: Odcinek żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz trawersujący stoki Opalonego Wierchu bywa bardzo lawiniasty. Często tuż poniżej Progu Mnichowego wytyczana jest alternatywna, zimowa wersja szlaku. Przed wyjściem na wspinaczkę warto udać się do dyżurującego w Morskim Oku ratownika TOPR i zapytać o aktualny przebieg szlaku w tym miejscu.

6. Schemat