//
opis i schemat drogi

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Prawy Heinrich

Prawy Heinrich to doskonała propozycja dla zespołów chcących spróbować swoich sił w trudnościach VII-. Bardzo ładny, kluczowy wyciąg biegnie technicznym zacięciem w pomarańczowej skale i posiada kilka stałych spitów. W słoneczny dzień można poczuć się trochę jak na Igłach od poludnia. Zamarła Turnia jest na tyle niedużą ścianą, że droga Heinricha może być jedną z dwóch lub trzech pokonanych tego samego dnia przez sprawny zespół. Sąsiedztwo drogi Klasycznej umożliwia łatwe ominięcie kluczowego wyciągu w przypadku gdy okaże się on za trudny.
 

1. Trudności

 
VII-
 

2. Potrzebny sprzęt

 
zestaw standardowy
 

3. Podejście

 
1h
 
Ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów podchodzimy niebieskim szlakiem w kierunku Przełęczy Zawrat. Mijamy Przedni Staw, przechodzimy przez mostek nad potokiem i idziemy wzdłuż brzegu Wielkiego Stawu Polskiego. Nak końcu stawu odbijamy żółtym szlakiem w prawo, w kierunku Koziej Przełęczy. W miejscu gdzie szlak wchodzi do żlebu opadającego z przełęczy, odbijamy w lewo na piargi pod dobrze już widoczną południową ścianą Zamrłej Turni. Lewy Heinrich startuje systemem zacięć podchodzących pod żółto-pomarańczową ściankę, na lewo od wielkiego filara opadającego ze szczytu Zamarłej Turni.
 

4. Opis

 
Czas: 2-3h
 
Startujemy jednym z zacięć i wspinamy się nim do góry omijając niewielkie przewieszki z lwej zstrony, czasem wychodzac na ostrze jednego z filarków (60m, IV+). Na dogodnej półce w zacięciu budujemy stanowisko. Wspinamy się dalej skośnie w prawo ostrzem filara na półkę a następnie wyraźną płytą ze spitem do niewielkiego, szerokiego komina który podprowadza pod wspomnianą, charakterystyczn żółto-pomarańczową ściankę (30m, V). Następnie podchodzmy pod techniczne, biegnnące skośnie w lewo zacięcie. Zacięciem przez dwa małe okapiki, wpinając się po drodze w dwa spity, wychodzimy na eksponowana półkę ze stanowiskiem ( 20m, VII-). Z stanowiska na półce idziemy lekko w prawo pod krótką pionową rysę ze stałymi hakami. Rysą wydostajemy się na ostrze filara (10m, VI+), skąd już w miarę łatwo dochodzimy na szczyt (50m, IV).
 

5. Zejście

 
Czas: 45 min.
 
Można zjachać drogą ( 3-4 zjazdy ) lub ze szczytu Zamarłej Turni zejść na północną stronę do czerwonego szlaku. Szlakiem idziemy w prawo i po łańcuchach i klamrach schodzimy na Kozią Przełęcz. Z Koziej Przełęczy schodzimy na południową stronę do Pustej Dolinki do miejsca w którym opuściliśmy szlak podchodząc pod drogę.
 

6. Schemat

 
Schemat drogi Prawy Heinrich w przygotowaniu.