Długosz-Popko to dobra droga na rozpoczęcie przygody ze wspinaniem na Kotle – niezbyt długa, o dość wyrównanych trudnościach oscylujących w okolicy M5 z jednym, krótkim cruxem i dobrą asekuracją. Wiedzie ona wyraźną formacją, na której nie sposób się zgubić, a powrót następuje bezpiecznymi zjazdami.
1. Trudności:
M6+
2. Potrzebny sprzęt:
zestaw standardowy, 2-3 igły do traw, cienkie haki, jedynka się przyda… a nawet dwie
3. Podejście:
Czas podejścia: 1h
Ze schroniska w Morskim Oku idziemy czerwonym szlakiem na próg Czarnego Stawu pod Rysami. Z progu kierujemy się w prawo, skrajem stawu. Mijamy główne spiętrzenie Kazalnicy dość stromym zboczem pod ścianę Kotła. Droga Długosza-Popki startuje wyraźną, wielką załupą w lewej części ściany.
UWAGA: Stok pod ścianami Kotła bywa lawiniasty. Zalecamy ostrożność, podchodzenie w kasku, itp.
4. Opis:
Czas: 5-7h
Wspinamy się ukośną załupą aż do miejsca w którym znajduje się pionowy, dwumetrowy próg. Omijamy próg trawersem w prawo, a następnie wspinamy się do góry, aż na półkę z prawej strony wielkiego bloku gdzie zakładamy wygodne stanowisko (60m, M5). Następnie pokonujemy zacięcie, które tworzy wspomniany blok ze ścianą i wchodzimy do trawiastej depresji, która wyprowadza nas wprost na kolejny stan (50m, M4+). Ze stanowiska idziemy do góry przez skalny prożek, a następnie w prawo po trawach przecinających skalne grzędy, aż pod połogą płytę u stóp wielkiej nyży. Wchodzimy do nyży gdzie znajduje się zaciszne stanowisko (50m, M4+). Z nyży wychodzimy w prawo na połoga płytę (M5+). Po płycie podchodzimy do dobrze użeźbionego komino-zacięcia w którym znajduje się mnóstwo starych haków.Pokonujemy zacięcie i wydostajemy się na spora półkę ze stanowiskiem (50m, M6+). Ze stanowiska trawersujemy eksponowanym terenem kilka metrów w lewo i pokonując krótki próg skalny wchodzimy połóg. Już tylko kilkanaście metrów trawiastego terenu dzieli nas od ostatniego stanowiska (40m, M4).
5. Zejście:
Czas: 1h.
Powrót pod ścianę wiedzie zjazdami wzdłuż linii drogi.