//
opis i schemat drogi

Dolina Mieguszowiecka

Droga Dieski


Dieska-Halas-Marek (czyli potocznie droga Dieski) na Galerii Osterwy to jedna z najpiękniejszych dróg w Tatrach. Lita ściana o zachodniej wystawie, niemal ekspresowe podejście i trzy wyciągi wspinania o wyrównanych trudnościach czynią z niej doskonały cel na krótki dzień. Dodatkowego smaczku dodaje piękne, piętnastometrowe zacięcie będące kluczowym miejscem na drodze. Polecamy!

1. Trudności

VII-

2. Potrzebny sprzęt

zestaw standardowy

3. Podejście

1h
Z parkingu przy stacji elektriczki „Popradzkie Pleso” idziemy asfaltem w kierunku schroniska. Po około 40 minutach w prawo odchodzi żółty szlak na „Symbolicki Cintorin”. Idziemy tym szlakiem kilka minut do góry aż do pierwszych tablic cmentarza. Na cmentarzu znajdujemy zatoczkę najbardziej z prawej u góry (jest tam tablica poświęcona Wandzie Rutkiewicz). Przechodzimy przez barierkę wprost na rumowisko wielkich want którym wspinamy się do góry aż pod samą ścianę. Droga Dieski startuje kilkanaście metrów na lewo od charakterystycznego, czarnego komina (Polski Komin).

4. Opis

Czas: 3h
Startujemy łatwym zacięciem, by po kilkunastu metrach przedostać się trawersem w prawo na eksponowany filarek. Filarkiem pniemy się do góry, aż pod wyraźne zacięcie startujące z półki ze starym pniem limby (50m, IV+). Na półce zakładamy dogodne stanowisko z dwóch ringów. Technicznym zacięciem o gładkich ścianach wspinamy się około 10 metrów do góry, a następnie przewijamy się w lewo na filar (VI+), którym już łatwiej dochodzimy do nastepnej, trawiastej półki ze stanowiskiem z ringów (30m). Z półki idziemy w prawo do zacięcia ograniczonego filarem z prawej strony, którym wspinamy się aż do płyty przeciętej skośną rysą na Cama #2. Kawałek wspinamy się rysą by następnie odbić w prawo na niewielką półkę (IV+). Z półki podchodzimy po połogiej płycie pod przewieszkę z zębem skalnym (IV-), po pokonaniu której wychodzimy na półkę u stóp idealnego zacięcia z rysą (30m). Ze stanowiska wspinamy się pięknym zacięciem ( na końcu ring i hak z koluchem) i dochodzimy do półki i połogoch płyt (VII-). Płytami najpierw w lewo a następnie lekko w prawo do stanowiska (40m). Ze stanowiska idziemy w lewo do góry i przewijamy się za wyraźny filar. Stąd do góry poprzez bloki skalne do ostatniego stanowiska (VI, 50m).

5. Zejście

45 min.
Powrót zjazdami. Ze stanowiska powyżej pięknego zacięcia warto zrobić krótki zjazd ponieważ łatwo zaklinować tam linę.

6. Schemat