//
opis i schemat drogi

Kocioł Kazalnicy

Orzeł z Epiru

Orzeł z Epiru ostatni wyciąg

Orzeł z Epiru to kolejna zimowa propozycja na Kotle. Warto ją zrobić głównie ze względu na piękny drytoolowy drugi wyciąg, który biegnie czterdziestometrowym zacięciem i oferuje równe piątkowe trudności.

1. Trudności:

M6+

2. Potrzebny sprzęt:

zestaw standardowy, 2-3 igły do traw, jedynka, 1-2 cienkie haki

3. Podejście:

Czas podejścia: 1h

Ze schroniska w Morskim Oku idziemy czerwonym szlakiem na próg Czarnego Stawu pod Rysami. Z progu kierujemy się w prawo, skrajem stawu. Mijamy główne spiętrzenie Kazalnicy dość stromym zboczem pod ścianę Kotła. Droga startuje krótkim zacięciem, 10 metrów na prawo od załupy Długosza-Popki.

UWAGA: Stok pod ścianami Kotła bywa lawiniasty. Zalecamy ostrożność, podchodzenie w kasku, itp.

4.  Opis:

Czas: 5-7h

Krótkim zacięciem dochodzimy do załupy Długosza-Popki. Załupą wspinamy się prosto do góry pod przewieszoną ściankę ze starą jedynką. Ściankę omijamy po prawej stronie wychodząc na trawiastą półkę. Pierwsze stanowisko znajduje się 5 metrów w lewo od wejścia na półkę, pod wyraźnym filarkiem. Ze stanowiska wspinamy się wyraźnym, skalnym zacięciem tuż na prawo od filarka. Zacięcie, początkowo o gładkich ścianach wyposażone jest w kilka stałych haków i ciągnie się przez około 40 metrów, a następnie wyprowadza na trawiastą połogą połać. Połacią podchodzimy jeszcze kilka metrów pod kolejną skalną ścianę z depresją na środku, pod którą znajduje się wygodne stanowisko. Czujną depresją o dość wymagającej asekuracji wspinamy się na kolejną trawiastą połać, a następnie pod kolejną ściankę. Stanowisko znajduje się na końcu poziomego zachodu na który wchodzimy od lewej strony. Ze stanowiska, krótkim kominkiem wspinamy się na biegnącą w prawo do góry trawiastą załupę. Nią wydostajemy się w teren gdzie można założyć stanowisko z kosówki. Ostatni krótki wyciąg biegnący w lewo, doprowadza nas pod przewieszone spiętrzenie skalne, będące umownym końcem dróg w tej części Kotła.

 5. Zejście:

Czas: 1h.

Powrót pod ścianę wiedzie zjazdami wzdłuż linii drogi.

6. Fototopo

orzel-z-epiru