//
opis i schemat drogi

Dolina Białej Wody

Kurtykówka, Mały Młynarz

Kurtykówka to pierwsza droga w Tatrach w stopniu VI+ i choćby dlatego warto ją zrobić. Znajduje się na odległej i dzikiej ścianie Małego Młynarza i nie jest zbyt często powtarzana. Brak na niej stałych przelotów, stanowisk itp. a przebieg jest dość nieczytelny ze względu na brak wiodących formacji. Polecana jest raczej zespołom dla których stopień VI+ w Tatrach nie stanowi większego problemu.

1. Trudności:

VI+

2. Potrzebny sprzęt:

zestaw standardowy, zestaw haków, w tym cienkie

3. Podejście:

Czas podejścia:  3,5 h

Z Łysej Polany idziemy niebieskim szlakiem przez Dolinę Białej Wody ok. 1,5 h aż na Polanę pod Aniołami (nowa wiata po prawej stronie polany). Tuż za wiatą, prostopadle do szlaku startuje szeroka ścieżka którą podchodzimy do doliny Żabich Stawów Białczańskich (45 min). Dochodzimy nad brzeg Niżnego Stawu skąd po trawach idziemy w lewo do góry, omijając po lewej stronie progi skalne na Wyżnią Skoruszową Przełęcz (30 min). Z przełęczy schodzimy po stromych trawach na drugą stronę, trawersujemy żleb w prawo i podchodzimy na małą przełączkę z której wciąż stromym i nieprzyjemnym terenem schodzimy pod ścianę Małego Młynarza. Droga startuje na prawo od wyraźnego trzydziestometrowego zacięcia.

4.  Opis:

Czas: 7h

Delikatnym trawersem w lewo wspinamy się do wspomnianego zacięcia. Nim idziemy do góry aż na trawiasta półkę  gdzie zakładamy stanowisko (40 m, V+). Z półki trawersujemy kilka metrów w prawo po kępach traw, a następnie wspinamy się płytami do góry a wyżej lekko w lewo, w kierunku widocznej nad nami załupy nakrytej przewieszkami. Załupą idziemy w prawo do góry gdzie zakładamy stanowisko (50 m, VI). Ze stanowiska robimy kilka kroków w ekspozycji w prawo do kominka, kominkiem pokonujemy dwie przewieszki (VI) a następnie przez progi skalne wychodzimy na wygodną półkę gdzie zakładamy stanowisko (40 m, V+). Z półki idziemy najpierw kilka metrów lekko w prawo, a następnie skośnie w lewo po płytach z wymyciami w kierunku wyłomu w skośnym pasie przewieszek nad naszymi głowami (40 m, VI). Pod samym wyłomem zakładamy niewygodne stanowisko. Ze stanowiska idziemy skośnie w lewo pokonując skalne prożki poprzedzielane półeczkami w kierunku widocznego wyżej zęba skalnego. Wspinamy się na ząb, a dalej lekko w lewo do zarośniętego trawami połogiego zacięcia w którym wyżej zakładamy stanowisko (50 m, VI+). Na początku zacięcia, po jego lewej stronie widać możliwość przewinięcia się na trawiastą półkę powyżej z której korzystamy. Tam zakładamy stanowisko (15 m, IV+). Z półki idziemy dalej skośnie  w lewo do góry przez skalny próg z zacięciem na kolejną dużą już trawiastą półkę gdzie można założyć stanowisko (30 m, V). Z półki idziemy wyraźnym komino-zacięciem skośnie do góry, w prawo na szczyt widocznej turnicy (40 m, IV). Dalej łatwym terenem prosto do góry aż na trawiasty grzbiet Małego Młynarza (120 m, III).

 5. Zejście:

Z wierzchołka Małego Młynarza po trawach schodzimy na dno doliny Żabich Stawów Białczańskich (0, 30 min).

6. Schemat / Topo